Praktyczna piwnica – jak to zrobić nowocześnie?

Lokatorzy mieszkań oraz domów jednorodzinnych muszą mieć do dyspozycji miejsca, w których można przechowywać wiele przedmiotów. To bardzo przydatne, ponieważ niektórych rzeczy ludzie nie chcą i nie mogą trzymać tam, gdzie mieszkają. Piwnice i skrytki, a także strychy pozwalają rozwiązać ten problem. Jednakże ostatnie lata przynoszą pewne zmiany. Coraz rzadziej w blokach spotyka się klasyczne piwnice murowane. Powstaje natomiast jedna duża przestrzeń, która w zależności od potrzeb może być dzielona na mniejsze części. To z kolei oznacza, że wykonanie tej części budynku może być szybkie i bez porównania tańsze niż kiedyś.

Systemy piwniczne, czyli prostota górą

Dzięki łączeniu ze sobą metalowych paneli, da się łatwo wydzielić kawałek sporego pomieszczenia, jaki może się doskonale sprawdzić jako piwnica (dość powszechnie używanym określeniem jest dziś skrytka lokatorska). Panele są łączone, aby stworzyć zabezpieczenie dla dóbr, jakie znajdą się w skrytce. Ich konstrukcja jest ażurowa, co zapewnia doskonałą widoczność. Mimo to wykazują bardzo dużą wytrzymałość i bynajmniej nie ułatwią działania złodziejom.

Identyczne systemy da się zastosować także na strychu lub w magazynie. Tak naprawdę sposobów na wykorzystanie modułów panelowych jest mnóstwo – wszystko zależy od kreatywności oraz potrzeb użytkowników. Dość naturalnie pojawia się pytanie, skąd wziąć panele. Dostawców na rynku nie brakuje, a jednym z lepiej ocenianych jest Info Protect. Nasza firma znana głównie jako producent systemów przemysłowych i logistycznych poleca też systemy piwniczne. Bazują one na panelach oznaczanych symbolami F, FP i FK.

Projektowane tak, aby spełniły swoje zadanie

Każdy z paneli został wykonany z wysokiej jakości metalu, jaki gwarantuje odporność gotowej konstrukcji skrytki na uszkodzenia mechaniczne. W zestawie standardowo znajdują się także drzwi. Stanowią odrębną całość i po zamontowaniu są gotowe do użycia. Poszczególne elementy są wolne od ostrych krawędzi, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania. Panele łączy się za pomocą ceowników w typie U, co upraszcza wykonanie całości. W przypadku modułów dostarczanych przez Info Protect każdy z paneli jest malowany na jasnoszary kolor.
Jeśli zajdzie potrzeba, każda z gotowych sekcji może posiadać dodatkowo sufit. Należy też mieć na uwadze obowiązujące normy budowlane. Regulują one na przykład maksymalną odległość gotowej skrytki od powierzchni murowanego sufitu. 10-15 centymetrów to próg wynikający ze standardów zabezpieczeń antywłamaniowych. W tym przypadku z dostosowaniem gabarytów konstrukcji do wymagań nie ma problemu – panele da się z dużą łatwością dociąć. Systemy piwniczne z modułów okazują się więc znakomitą alternatywą dla przestarzałych piwnic. Zajmują mniej miejsca, są niedrogie i przejrzyste.